• 18 august 2017 la 17:13

Va multumesc pentru feedback. Consider insa ca eternul feminin nu tine de trendurile, mai mult sau mai putin inspirate, ale vreunei epoci, el fiind insasi esenta poeziei, ce transcende diversele crize, tendinte, devieri de la creatia artistica autentica. Eu, ca femeie, va marturisesc ca nu pot simti nicio emotie sublima ,dimpotriva, cand citesc „poezii” de genul : „Cum injura sarpele rosu” sau ” Front cu iadul’ si altele asemenea, promovate in aceasta revista online. Va rog sa aveti in vedere ca nu am intentia de a jigni pe nimeni, este doar un punct de vedere pe care am simtit ca pot sa il exprim, in speranta ca exista totusi deschidere pentru un dialog sincer si constructiv. Va multumesc si pentru faptul ca m-ati ajutat sa inteleg ca nu e cazul sa mai postez aici. In rest, va urez si eu toate cele bune si inspiratie in a descoperi talente veritabile, capabile sa trezeasca suflete prin arta lor, sa transforme lumea in care traim, spre a o face un loc mai bun si mai frumos. Cu drag ! Maria

• 12 august 2017 la 19:47

vă atrag atenția că „stil” înseamnă „un mod specific de exprimare”, or, acest poem e scris într-un mod deloc specific. folosiți clișee, imagini uzate și depășite, și nu doar că nu se întrevede în text nimic din sensibilitatea prezentului, dar l-ați și încastrat într-un imaginar steril, fără arborescențe.

poezia a evoluat în timp, la fel ca tot ce implică tehnică.

încurajăm originalitatea și, deci, stilul fiecăruia, dar astfel de scrieri nu se ridică la nivelul unui text literar, poate aveți altele, poeme care să spună ceva cu adevărat despre dvs., prezent, crizele contemporaneității…

gânduri bune.

• 9 august 2017 la 22:25

Femeie, despovărează-te de roluri,
    Pășește-n spațiul sacru de trăiri intense
    Ce umple nevazut potirul sufletului tău,
    Din care-și sorb nectarul cuvintelor poeții.
    Nu-i lăsa pe cei ce s-au rătăcit de iubire
    Şi vor să te ȋnchidă ȋn tipare lipsite de viață
    Să ȋți fure zborul fluturilor și adierea vȃntului
    Ce, jucăuș, ȋți despletea odată părul.

Am postat aceasta poezie ieri, 08 august, cand mi-am creat si contul. Probabil nu a fost aprobata, de aceea o postez aici, pentru a primi un feedback de la voi, cei cu vechime pe acest site. Acesta este stilul meu si as dori sa stiu daca e cazul sa continui sa postez in acest spatiu virtual. Va multumesc anticipat si va doresc inspiratie divina !